همانطور که از نامش پیداست، کود 20-20-20 یا همان کود سه بیست، یک فرمول متعادل برای انواع گیاهان در حال رشد به شمار می­رود. نسبت مواد مغذی 1: 1: 1 آن را تقریباً در هر مرحله از رشد گیاه مناسب می‌­کند. در طراحی فرمول از مواد درشت مغذی ازت، پتاس و فسفر و ریز مغذی بور، آهن، روی و منگنز استفاده شده است. استفاده از کود 3 بیست برای فصل رشد گیاه که نیاز به همه ی مواد غذایی در گیاه بالاست، بسیار مناسب است.

پیشنهاد خرید فارم کالا
کود 20 20 20 را چه زمان و چگونه استفاده کنیم؟

کود کامل پودری 202020 زیگلر آلمان

4,700,000 تومانبیشتر بدانید

کود سه بیست چیست؟

کود سه بیست یا کود 202020 NPK کودی است برای رفع اکثر نیاز های درخت و گیاه. این کود در تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات زراعی، باغی و گلخانه ای قابل استفاده است. کود سه بیست تمام احتیاجات کودی گیاه را تامین نموده و در همه مراحل چرخه گیاه قابلیت استفاده شدن را دارد.این کود برای باغات، گلخانه­ ها، گیاهان کشت شده در فضای باز محیطی، گل­های آپارتمانی و درختان مثمر استفاده می­شود. شایان ذکر است که مقدار مصرف کود کامل برای هر درخت و گیاهی متفاوت است و نمی شود برای هر کدام یک نسخه ثابت پیچید.

این کود به شکل پودری بوده و به صورت صد در صدی در آب قابل حل است که خود می­تواند تمام نیازهای کودی خاک و گیاه را تامین نماید. فروشگاه تخصصی فارم کالا به عنوان یکی از تامین کننده گان کود های درجه یک وارداتی در کشور، در ویدیو اختصاصی پایین در مورد کود سه بیست زیگلر آلمان، نحوه ی استفاده و میزان استفاده از آن در کشت های مختلف را توضیح می دهد.

محصول کود 3 بیست به این خاطر که به صورت دانه ­های ریز محلول در آب است، قدرت جذب بالایی دارد و به آسانی جذب گیاه می­شود. همچنین می­توان از این کود به صورت محلول پاشی و در سیستم­های غرق آبی و تحت فشار نیز استفاده نمود که بازدهی بالاتری دارد.

کود سه بیست عمدتاً باعث افزایش عمل فتوسنتز و نیز سبزینگی گیاه می­شود. این کود می­تواند ریشه­ های گیاهان را توسعه و رشد داده و باردهی محصول آن را نیز بهبود بخشد. به دلیل جذب بالا و پسماند پایین، برخلاف بسیاری از کودهای دیگر، سبب شوری خاک نمی­شود.

مواد موجود در کود 20 20 20

نامنام اختصاریدرصد
ازتN20%
فسفاتP20%
پتاسK20%
بورB0.01%
آهنFe0.05%
منگنزMn0.02%
رویZn0.02%
درصد ریز مغذی ها در برندهای مختلف می تواند متفاوت باشد.

بهترین زمان استفاده از کود سه بیست برای درختان چه زمانی است؟

بهترین زمان استفاده از کود کامل سه بیست و گیاهان قطعا فصل بهار است. در فصل بهار به دلیل این که بعد از ماه ها درخت از خواب زمستانی بیدار شده و نیاز بالایی به مواد غذایی دارد ریشه هایش به وجود مواد معدنی و غذایی حساس می شود و بالاترین جذب کود را در این زمان دارد پس بهتر است در این زمان کود سه بیست به خاک اضافه گردد.

برای این که بدانید بهترین کود بهاره چیست و بهترین زمان مصرف کود npk چه زمانی است، مقاله مارا در خصوص بهترین کود بهاری درختان میوه در بهار را بخوانید.

نحوه استفاده از کود سه بیست برای درختان میوه

روش مصرف کود سه بیست، دو گونه است. روش اول محلول کردن پودر در آب سپس محلول پاشی بر روی درختان است و روش دوم چالکود کردن مستقیم کود برای جذب ریشه ایست. هر کدام از این دو روش مزایا و معایبی دارند که باید به هردو پرداخته شود.

نام روشمزایامعایب
روش محلول پاشیجذب مستقیم و حداکثریامکان جذب فقط در بازه کوتاه
روش چالکودیجذب آرام و در طول زمانزمان مورد نیاز زیاد برای کوددهی

نحوه مصرف کود :محلول پاشی کود سه بیست (کود npk 20 20 20):

در این روش مقدار معینی از کود کامل پودری در 1000 لیتر آب (یا 100 لیتر) حل می گردد(مقدار کود حل شده تقریبا 2 کیلوگرم در 1000 لیتر و یا 200 گرم در 100 لیتر است) و سپس با استفاده از سمپاش بر روی درخت سمپاشی می گردد تا به صورت مستقیم و از طریق برگ و جوانه جذب درخت شود.

نحوه مصرف کود سه بیست پودری به روش چالکودی:

در این روش نحوه مصرف کود سه بیست پودری کامل، کود 20-20-20 به دور از تنه اصلی درخت و دقیقا زیر تاج درختان به صورت یک دایره به مرکزیت تنه اصلی درخت چال می گردد چرا که بیشترین میزان ریشه ها به دور از تنه اصلی درخت بوده و تقریبا زیر تاج درختان قرار می گیرد. توجه فرمایید که اگر چالکود خیلی نزدیک به تنه اصلی باشد هم احتمال جذب کود توسط ریشه ها بسیار پایین می آید و هم احتمال آسیب به درخت افزایش می یابد.

نحوه مصرف کود سه بیست برای درخت میوه - کود 202020 - کود سه بیست مکان مصرف - کود سه بیست برای درخت میوه

عمده ترین موارد مصرف کود 20 20 20

از پرمصرف ترین موارد این کود برای پس از گلدهی درختان میوه می‌­باشد. شما می­توانید پس از گلدهی و تا بعد از برداشت این کود را به درختان خود بدهید. معمولاً به ­طور میانگین مقدار کوددهی به درختان بزرگ 200 الی 400 گرم و به درختان کوچک نیز 80 گرم است.

البته توجه داشته باشید که مقدار دقیق کوددهی با توجه به عواملی چون نوع درخت، نوع کوددهی (ریشه­ای یا محلول­پاشی)، مکان مورد استفاده و قطر درخت متفاوت است. برای راحتی شما عزیزان جداول دقیقی از این پارامترها را در زیر آورده­ ایم.

میزان مصرف کود 20 20 20 (سه بیست) برای هر درخت

در این جا به بررسی این موضوع می پردازیم که میزان مصرف کود 202020 برای هر درخت چه قدر است. به صورت کامل و تخصصی در پایین جدول خواهیم پرداخت.

درختان بارده و مثمر:

نوع درختزمان استفادهمحلول­پاشی (در 1000لیتر آب)ریشه­­ای (برای هر درخت با توجه به قطر)
هلو، شلیل، زردآلو، بادام، آلو، آلوچه، گیلاسبعد از تبدیل ­شدن گل به میوه / حین بزرگ­ شدن میوه2 کیلوگرم50 الی 100 گرم
سیب، گردوبعد از تبدیل ­شدن گل به میوه / حین بزرگ­ شدن میوه2 کیلوگرم100 الی 200 گرم
مرکباتبعد از تبدیل­ شدن گل به میوه / حین بزرگ شدن میوه / بعد برداشت2 کیلوگرم100 الی 150 گرم
پستهبعد از تبدیل­ شدن گل به میوه2 کیلوگرم80 الی 120 گرم
زیتونبعد از تبدیل ­شدن گل به میوه / هنگام بزرگ­ شدن میوه2 کیلوگرم80 الی 120 گرم

طبق این جدول به بررسی و توضیح جامع میزان استفاده کود 202020 برای هر درخت می پردازیم.

میزان مصرف کود سه بیست ( 20 20 20 ) برای هر درخت سیب:

میزان استفاده از کود کامل پودری سه بیست برای هر درخت سیب بالغ به وزن 100 تا 200 گرم به روش چالکودی و ریشه ای و یا مقدار 2 کیلوگرم در 1000 لیتر آب محلول پاشی است. توجه فرمایید که این میزان برای درخت بالغ جوان در نظر گرفته شده است و اگر درخت خیلی بزرگ باشد و یا نهال باشد باید متناسب سازی گردد.

اگر درخت سیب شما هنوز نهال است

میزان مصرف کود 20 20 20 ( سه بیست ) برای هر درخت پسته:

پسته درختی که میوه هایش اکثرا برای آجیل مصرف می شود و یک میوه زینتی است که در ایران کشت می گردد. مقدار استفاده کود سه بیست برای پسته به ازای هر درخت پستهُ 80 الی 120 گرم کود به صورت چالکودی و میزان استفاده کود سه بیست برای درخت پسته به روش محلول پاشی 2 کیلوگرم در 1000 لیتر است.

میزان مصرف کود سه بیست ( 20 20 20 ) برای هر درخت گردو:

گردو درختی است که در مناطق خاصی از جهان می روید و در ایران طرفدار بسیار زیادی دارد. برای این که از کود سه بیست برای درخت گردو بدهید باید مقدار استفاده کود ۲۰۲۰ برای گردو را بدانید.

مقدار استفاده کود سه بیست برای هر درخت گردو در روش محلول پاشی 2 کیلوگرم در هر 1000 لیتر و 100 الی 200 گرم به روش چالکودی برای هر درخت گردو است. اگر درخت شما بالغ است مقدار 100 گرم مصرف برای آن ولی اگر درخت شما خیلی بزرگ است مقدار 200 گرم را به صورت چالکودی برای آن در نظر بگیرید.

کود ۲۰۲۰ برای گردو:

در حقیقت کود 2020 همان کود سه بیست یا کود 20 20 20 است ولی به دلیل ساده تر شدن و مخفف کردن کلمه طولانی کود 20 20 20 از عبارت کود 2020 برای گردو استفاده می شود.

میزان مصرف کود 20 20 20 برای هر درخت مرکبات:

درختان مرکبات بیشترین درخت مثمر را در شمال ایران و بخش های زاگرس جنوبی را تشکیل می دهند.

مقدار استفاده کود سه بیست برای هر درخت مرکبات 100الی 150 گرم به صورت چالکودی و 2 کیلوگرم محلول پاشی در هر 1000 لیتر آب است. اگر درخت مرکبات شما خیلی بزرگ باشد میزان مصرف کود 20 20 20 برای هر درخت مقدار 150 گرم و اگر درخت شما بالغ است مقدار 100 گرم به روش چالکودی را برای آن خواهد بود.

کود 202020 - کود سه بیست برای درختان مرکبات - کود سه بیست برای پرتقال - کود سه بیست برای نارنگی

درختان نهال و جوان و غیرمثمر:

در این جا شما انواع درختان نهال و جوان را که هنوز به مرحله ثمردهی نرسیده اند را مشاهده می کنید.

نوع درختزمان استفادهمحلول­پاشی (در 1000لیتر آب)ریشه­­ای (برای هر درخت با توجه به قطر)دفعات استفاده
هلو، شلیل، زردآلو، بادام، آلو، آلوچه، گیلاسبعد از بیدارشدن کامل تا انتهای فصل2 کیلوگرم20 تا 40 گرم2 الی 3 بار
سیب، گردوبعد از بیدارشدن کامل تا انتهای فصل2 کیلوگرم30 تا 60 گرم2 الی 3 بار
مرکباتدر طول سال زراعی به ­ویژه بهار و تابستان2 کیلوگرم40 تا 60 گرم2 الی 3 بار
پستهبعد از بیدارشدن2 کیلوگرم15 تا 30 گرم2 الی 3 بار
زیتوندر طول سال زراعی به ­ویژه بهار و تابستان2 کیلوگرم15 تا 30 گرم2 الی 3 بار

فضاهای باز و زمین کشاورزی:

در زمین های کشاورزی نیز کود 20 20 20 برای انواع گیاهانی که در زمین کاشت می شوند کاربرد دارد. در این جا به بررسی میزان و مصرف کود سه بیست می پردازیم:

کود سه بیست برای گیاهان و صیفی جات

کود کامل پودری سه بیست فقط برای درختان میوه نیست، بلکه برای گیاهان نظیر صیفی جات هم کاربرد دارد. از جمله مصارف کود سه بیست در خیار، گوجه فرنگی، کدو و بادمجان و هندوانه نیز کاربرد دارند.

کود ۲۰۲۰۲۰ برای هندوانه

هندوانه، گیاهی که فوق العاده نیاز بالایی به آب و مواد معدنی دارد. به دلیل آبیاری زیاد زمین کشاورزی به منظور رفع نیاز آب هندوانه استفاده می شود، باعث از دست رفتن تمامی کود ها و مواد معدنی اضافه شده به خاک می شود. برای جبران این کار کود سه بیست در مقدار کم و در دفعات بالا به صیفیجات ها اضافه می گردد.

میزان استفاده کود 20 20 20 برای هندوانه اگر به صورت محلول پاشی باشد 2 کیلوگرم در هر 1000 لیتر آب و 10 الی 12 کیلوگرم افزودن پودر به روش اضافه کردن به خاک در هر هکتار است.

کود سه بیست برای خیار:

خیار محصولی که همواره یک پای ثابت سفره ایرانیان است یک گیاه سریع رشد است. بنابراین نیاز بسیار زیادی به کود دارد. طریقه استفاده کود سه بیست در روش اول یعنی محلول پاشی کود سه بیست برای خیار 2 کیلوگرم در هر 1000 لیتر آب و 10 الی 12 کیلوگرم اضافه کردن کود به خاک در هر هکتار است.

کود سه بیست برای گوجه فرنگی:

خیار هرکجا باشد گوجه همانجاست!

دو محصول بسیار پرکاربرد در داخل ایران، نیاز های یکسانی به کود سه بیست دارند. یعنی دستورالعمل و میزان مصرف کود سه بیست برای گوجه فرنگی برابر با میزان مصرف کود سه بیست برای خیار است.

نوع کشتزمان استفادهمحلول­پاشی (در 1000لیتر آب)ریشه ­­ای (برای هر هکتار با توجه به تراکم بوته)
صیفی­جات مثل خربزه، فلفل، خیار، هندوانه، گوجه­ فرنگیبعد کاشت / قبل گلدهی / بعد گلدهی / اوایل باردهی2 کیلوگرم10 الی 12 کیلوگرم
سبزیجات مثل کرفس، تره­فرنگی، کاهو، هویج، کرفسبعد از کاشت تا قبل از برداشت2 کیلوگرم10 الی 15 کیلوگرم
فضای باز مثل ذرت، لوبیا، چغندرقند، سیب ­زمینیبعد کاشت / قبل گلدهی / بعد گلدهی / اوایل باردهی2 کیلوگرم10 الی 13 کیلوگرم
غلات مثل گندم و جوقبل پنجه ­زنی / بعد پنجه­ زنی / تشکیل دانه2 کیلوگرم13 الی 15 کیلوگرم

گلخانه­:

ممکن است برای شما سوالی پیش آید و آن این که:

میزان مصرف کود 20 20 20 برای هر گلدان چه قدر است؟

در جواب باید گفت: مقدار مصرف کود سه بیست برای گلدان های آپارتمانی 3 الی 4 گرم در یک لیتر آب است که بین 7 تا 15 روز یک بار این محلول کودی به درخت اضافه شود.

کود برای گل خانگی - کود سه بیست برای گل آپارتمانی - مصرف کود 20 20 20 در گلهای آپارتمانی - میزان مصرف کود 20 20 20 برای هر گلدان

قابل ذکر است که میزان مصرف کود 20 20 20 برای هر گلدان با سایر موجودات سبز متفاوت است و این به دلیل تفاوت در ابعاد و میزان نیاز گیاه گلدانی با گیاه باغی است. به طور خلاصه گیاهان گلدانی به دلیل فضای کم باید دارای مقدار کمی کود باشند.

نوع کشتزمان استفادهمحلول­پاشی (در 100لیتر آب)ریشه­­ای (برای هر 1000 مترمربع)
خیار، گوجه­ فرنگی، بادمجان، فلفل­ دلمهقبل گلدهی/ بعد گلدهی / تشکیل میوه / اوایل بزرگ­ شدن میوه200 گرم1 الی ½ کیلوگرم

مصرف کود 20 20 20 در گلهای آپارتمانی:

اگر در منزل گیاه آپارتمانی دارید و به دنبال کود مناسبی برای آن­ها هستید، بهترین گزینه همان کود 20 20 20 می­باشد. البته برای گلهای آپارتمانی توصیه می کنیم کوددهی را به وسیله آبیاری انجام دهید تا باعث اسیدی شدن خاک نشود.

نحوه استفاده کود سه بیست برای گلهای گلدانی و آپارتمانی:

  • بر خلاف حالت عادی که نباید آب آبیاری از زیر گلدان خارج شود که باعث شسته شدن مواد مغذی موجود در خاک می­شود، در صورت استفاده از کود سه بیست سعی کنید آنقدر آبیاری کنید تا اضافی آن از زیر گلدان خارج شده و در زیر آن جمع گردد. این کار باعث می­شود تا کود در خاک رسوب نکرده و مشکلات دیگری به وجود نیاورد.
  • همچنین در صورتی که با کودهای ارگانیک ترکیب شود از شوری و بالارفتن اسیدیته خاک جلوگیری نموده و ضمن بهبود ساختار و کیفیت خاک، مواد مغذی جذبی را نیز افزایش می­دهد.
  • برای این که کود سه بیست بازدهی بالاتری برای گلهای شما داشته باشد باید هر 7 تا 15 روز یک بار، 3 الی 4 گرم پودر را در یک لیتر آب حل کرده و به گل بدهید.

نکات مهم در خصوص استفاده از کود 20 20 20

  • از کود 20 20 20 به دلیل شکل پودری آن می­توان به هر دو شکل محلول­پاشی و ریشه­ای استفاده نمود.
  • اگر این کود را با انواع کودهای ارگانیک ترکیب کنید ابداً تولید پسماند نمی­کند.
  • این کود از دیگر کودهای مشابه خود موثرتر بوده و سرعت جذب بالاتری دارد و در نتیجه سریع­تر می­توانید نتایج استفاده از آن را مشاهده کنید.
  • ترکیب این کود با کودهای ارگانیک بیوهویمات، بیوتچ و فولویکول می­تواند اثربخشی و جذب این کود را بالا ببرد.

کود ژله ای سه بیست

در کنار کود مایع و کود پودری، شکل سومی از کود ها وجود دارد به نام کود ژله ای. کود مایع نقطه ضعفی دارد و آن این است که غلظت کود مایع کم است و نمی شود از یک حدی بالاتر کود مایع را استفاده کرد. کودژله ایاین مشکل را رفع کرده است و مواد مغذی را با غلظت بالاتری به گیاه می رساند.

این کود سبب رفع نیاز های گیاه شده و باعث بزرگ شدن میوه می گردد.

کود 202020 برای چه گیاهانی قابل استفاده است؟

این کود را می توان برای تامین نیازهای تمامی گیاهان، از جمله در مزارع کشاورزی، تمامی باغات و درخت ها، کشت های گلخانه ای و حتی گیاهان آپارتمانی استفاده نمود.

میزان مصرف کود 202020 چقدر می باشد؟

میزان مصرف مواد کود در خاک معمولا بستگی به آنالیز مواد موجود در خاک دارد. اما بصورت محلول پاشی 4 الی 5 کیلو در هزار لیتر می تواند مفید باشد.

بهترین کود 202020 در ایران کدام برند است؟

ما در فارم کالا معتقد هستیم کود 202020 زیگلر آلمان در سال های گذشته بهترین عملکرد را برای مشتریان ما داشته است. و استفاده از این کود را با اطمینان توصیه می کنیم.