سیب، میوه ای بسیار شیرین و بسیار آشنا در فرهنگ و سفره ایرانی است. این میوه را می‌توان مهم‌ترین میوه کشاورزی مناطق مختلفی از ایران یعنی، شمال غرب ایران و قسمت های شمال شرقی به حساب آورد. یکی از حسرت های بزرگ کشاورزان همیشه این است که چه می‌شد درخت سیب شان هیچ ریزشی نداشت و تمامی گل هایش را به سیب تبدیل می‌کرد! یا به نوعی ریزش میوه سیب را نداشته باشند؟ امروز در این جا می‌خواهیم به این بپردازیم که چه‌گونه باید این کار را انجام داد!

ولی ابتدا باید بدانیم که :

پیشنهاد خرید فارم کالا
چگونه میتوان از ریزش میوه سیب جلوگیری کرد؟

میوه چین انگشتی

60,000 تومانبیشتر بدانید

چرا درخت سیب ما دچار ریزش سیب می‌گردد؟

این جاست که علم کشاورزی به کار ما‌ می‌آید. بیشترین دلیل ریزش سیب عبارت اند از:

1.عوامل ژنتیکی

ژنتیک عامل بسیار مهمی در زندگی ما انسان ها و همچنین موجودات دیگر است. اگر ژن سیب شما از سیب های مرغوب نباشد درخت شما بعد از مدتی دچار ریزش می‌گردد و این به دلیل نوع رقم درخت برمی‌گردد. اما از کجا بدانیم که درخت ما از ارقام خوب است یا بد؟

این را خودتان متوجه‌ می‌شوید. یعنی اگر شما به درختتان به خوبی کود می‌دهید آن را رشد می‌دهید آبیاری می‌کنید و به نوعی با ناز درخت بازی می‌کنید! ولی در آخر باز هم درخت شما دچار ریزش میوه شدید می‌شود باید بگوییم در اکثر موارد متاسفانه نوع رقم درخت شما مناسب نیست!

در این صورت باید شما به فکر پیوند از ارقام بهتر باشید.

2. عوامل هورمونی:

فقط ما انسان ها نیستیم که هورمون داریم! گیاهان و درختان هم هورمون دارند و علت این که آنان میوه های خود را پرورش می‌دهند این است که آن ها هورمون را در موقع خودش که تابستان و بهار باشد انتشار می‌دهند و سبب رسیدن میوه می‌شوند!

اگر در درخت شما هورمون های اساسی به خوبی ترشح نشوند سبب می‌شوند که درخت شما دچار یک فروپاشی رشدی شود. یعنی این که به خوبی رشد نکند. هورمون ها سبب ریشه زایی گلدهی رشد میوه و رسیدن میوه ها می‌شوند!

فرض کنید در یکی از این مراحل درخت تان دچار یک مشکل شود! در این صورت است که دیگر نمی‌تواند درخت شما به درستی به مرحله بعدی انتثال یابد. برای مثال اگر درخت شما در تولید هورمون گل دچار مشکل گردد گل ها می‌ریزند و اصلا به مرحله تشکیل میوه نمی‌رسند از بین می‌روند!

3. بیماری!

اما همه درخت ها این‌گونه نیستند! در اکثر موارد آن ها دارای یک تنه بسیار خوب جنس مرغوب و هورمون های خوب اند! اما تنها چیزی که باعث می‌گردد آن ها نتوانند میوه های خوبی نگهدارند و دچار ریزش شوند، بیماری و آفات است! اما چه بیماری و آفاتی بیشتر در دخت سیب ظاهر می‌شود؟

بیماری و آفت لکه سیاه:

ایجاد لکه های سیاه بر روی برگ ها درختتان درست قبل از گلدهی و روی اولین برگ ها در اوایل فصل بهار نشان از فعالیت قارچی به نام Venturia inqequalis دارد. این قارچ در زمستان روی برگ های جمع نشده روی زمین زیست می‌کند و به محض رسیدن فصل بهار با آزاد کردن هاگ های بینهایت خود در فضا به روی درخت و … منتقل می‌گردد و برگ های جوان را دچار آسیب می‌کند.

جلوگیری از ریزش میوه سیب

بیماری و آفت آتشک:

یکی دیگر از مهمترین بیماری ها، بیماری آتشک است. در این بیماری به جای رشد گل های سفید و زیبا گل‌های نازیبا و قهوه ای و سیاه می‌روید! شاید برایتان عجیب باشد ولی این بیماری از حمله بیماری هاییست که در اثر کوددهی بیش از اندازه و بی رویه به وجود می‌اید و کنترل آن بسیار دشوار است. یکی از مهمترین راه های مقابله با آفت آتشک قطع شاخه های مبتلا شده در زمستان است.

باکتری Erwinia amylovora عامل اصلی بیماری آتشک است! که می‌تواند بر روی برگ ها وشاخه های خشک شده رشد نماید و آلودگی ایجاد کند. یکی از راه های انتقال هم

کاشت درخت گلابی و زالزالک در کنار سیب است. در این حالت درخت سیب می‌تواند توسط این آفت آلوده شود!

بیماری لکه چوب پنبه ای!

این بیماری شایع ترین بیماری است که هر باغدار سیبی تا به حال دیده است اما شاید توجه نکرده باشد! ایجاد شدن لکه های سیاه روی میوه همانند وقتی که تگرگ به درخت سیب خورده باشد از جمله آفات بسیار مهم است! این آفت در اثر کمبود عناصر اصلی مورد نیاز درخت سیب به وجود می‌آید.

این حالت زمانی پیش می‌اید که درخت شما در خاک اسیدی و Ph پایین و کمبود کلسیم ایجاد می‌گردد! اگر خاکتان اسیدی باشد به صورت خودبخود Ca خاک مصرف می‌گردد و از بین می‌رود بنابراین باید همیشه مراقب Ph خاکتان باشید. کود کلسیم باید همواره در هرسال در برنامه کوددهی به درخت سیب شما قرار داده شود!

4. کمبود عناصر اصلی مورد نیاز درخت

اگر خاک شما خاک غنی نباشد و رفته رفته دچار ضعف گردد انواع اقسام بیماری ها پدید خواهد آمد که سبب ریزش میوه سیب خواهد شد. به همین دلیل باید عناصر مهم خاک همانند عناصر روی بور و ازت داشته باشند.

5. شرایط نامناسب

اگر شرایط برای درخت شما مناسب نباشد شما با موجی از ریزش میوه مواجه خواهی شد. در این ریزش ها خواهید دید که بسیاری از درختان میوه های خود را در اثر ریزش از دست می‌دهند! این شرایط نامناسب عبارت اند از: آبیاری غیر مناسب، دمای هوای بسیار بالا، تگرگ زیاد و … سبب از بین رفتن میوه شما خواهد شد.

6.عدم تلقیح مناسب

طور کلی محققان شایع ترین دلیل ریزش میوه را عدم تلقیح مناسب در زمان گرده افشانی میدانند. و وفور میوه در درخت و باغ را ، همین عامل لقاح تعیین میکند. حتی ریزشهای بعدی نیز در اثر عدم لقاح مناسب ارزیابی میکنند . بطوریکه عدم لقاح موجب ریزش صد در صدی میوه میشود و لقاح ناقص با توجه به ساختار گل در درخت سیب که میبایست ده عدد تخم یا دانه در داخل میوه تشکیل شود با وجود کمتر از 5 تخم ، ریزش میوه در تابستان حتمی خواهد بود. بدین جهت سایر عوامل موثر در ریزش را که عوامل خارجی در بالا ذکر شد در اهمیتهای بعدی قرار دارد.

در این مقاله ما به بررسی عوامل ریزش میوه سیب پرداختیم و گفتیم که چگونه می‌توان از ریزش میوه سیب جلوگیری کرد. خوشحال می‌شویم که مقالات دیگر آموزش کشاورزی و باغبانی ما را بخوانید.

برداشت میوه قبل از خزان شدن برگ ها - اصول نگه داری از درختان و گیاهان - تقویت گیاهان و درختان - عناصر مصرفی گیاهان - کود دهی گیاهان و مزارع - کوهای زیگلر وپی ان پی -معلومات کشاورزان وباغداران